TOP 10 nejlepších fotografických lokalit v Dolomitech

Dolomity - fotografický průvodce

Pokud fotíte krajinu, máte rádi hory, nebo prostě jen cestujete, už jste v Dolomitech byli, máte je v plánu, nebo jste o nich alespoň slyšeli.

Jestli lze o některých horách v Evropě říct, že je to krajina fotografům zaslíbená, jsou to právě Dolomity se svými rozeklanými štíty, hlubokými roklinami a melabnými vesnicemi v údolích.

Jsou dostupné!

Z Česka po dálnici pár hodin autem. Stačí vyjet do jakéhokoliv z desítek místních horských sedel, stáhnout okénko a fotit. Nepřeháním.

Samozřejmě je ideální udělat pár kroků od parkoviště a komponovat, ale pravda je, že tam bez námahy pořídíte tolik krásných horských scenérií, co nikde jinde v Evropě.

Jsou dechberoucí!

Vystoupíte v sedle, které je skoro ve dvou tisících metrech nad mořem a nad hlavou se Vám tyčí ještě stovky metrů vysoké skalní stěny. Pod Vámi jsou často více než kilometr hluboká údolí a kaňony. Tyhle hory vás nenechají chladnými, prostě Vás ohromí.

Idylka v Dolomitech, máte-li štěstí na počasí, i takové podmínky na vás čekají

TOP 10 nejlepších fotografických lokalit

1. Alpe di Siusi

Není asi charakterističtějšího místa pro Dolomity, než je oblast Alpe di Siusi s výhledem na třítisícovku Sassolungo a přilehlé vrcholy.

Mírně zvlněné louky rozdělené mělkými údolíčky, tu a tam typický dřevěný seník a to celé obklopené strmými skalnatými vrcholy, to je prostě pastva pro oči. Můžete zde fotit na všechny světové strany a neuděláte špatný záběr.

Doporučuji zajet sem na východ slunce, kdy se mohou v příhodných podmínkách válet po loukách pod vámi přízemní mlhy. Potřebujete tedy chladnější a vlhké ráno. Nejčastěji tedy přelom jaro/léto.

Typické seníky na Alpe di Siusi

Alpe di Siusi v celé své kráse v pozadí s masivem Sassolungo

Jak se tam dostat:

Z několika okolních údolí se na tuto náhorní plošinu dostanete lanovkou, v tom případě odpadá starost s autem.

Vozem je jediná možnost vyjet do osady Compatsch. Tady pozor, lze sem jet později večer, nebo brzy ráno. Přes den je bohužel vjezd zakázán. Na parkovišti zaplatíte parkovné. Odtud pěšky bez většího převýšení cca 4 kilometry chůze po asfaltce poblíž hotelu Adler Lodge Alpe. Buď přímo ze silnice, nebo seběhnete kousek níže a máte celé to divadlo jako na dlani.

2. Passo Sella

Hned kousek od Alpe di Siusi je další z fotografických laskomin. Na Selle budete 2200 metrů nad mořem. Příjezd po krásné široké cestě plné serpentin je tu ze dvou stran. Na sedle i kus pod ním je několik parkovišť a chat s občerstvením.

Jak se tam dostat:

Můžete fotit hned od auta, tak dobré místo to tu je. Lepší je vystoupat pár výškových metrů na bezejmenný travnatý vrcholek jihozápadně odtud. Během deseti minut se otevřou pohledy až k Marmoladě, na Sas de Pordoi, k Piz Selva, na vzdálenou Secedu, ale hlavně krásný trojvrchol Sassolungo. Je jedno, zda tu budete na východ nebo západ slunce, obojí je vhodné.

3. Passo Falzarego

Snad nejznámější sedlo v celých Dolomitech. Dostanete se sem ze tří směrů a jste ve výšce 2100 metrů nad mořem. Už odsud jsou krásné výhledy. Díky dostupnosti sedla ale taky trošku „blázinec“.

Jste přímo pod vrcholem Lagazuoi, hned vedle se tyčí mohutný vrchol Tofana do Rozes. Za vámi pak fotogenický Monte Averau.

Podzimní výhled od Mt Lagazuoi až po Tofany

Jak se tam dostat:

Autem do sedla, to je jasné. Zde jsou velká odstavná parkoviště, zatím zdarma.

Vyšlápněte si směrem na Averau. Už po nějakých pěti stech metrech budete v místech, kde vám modříny rozeseté po okolních svazích vytvoří parádní popředí k vrcholům okolo.

Budete-li mít štěstí na deštivější období, zajděte až k malému Lago de Limedes. Tady pořídíte odrazovky v jezírku. Bohužel poslední roky často přes léto vysychá a naplní se znovu až při jarním tání.

4. Lagazuoi

Dostupný vrchol s kruhovým výhledem na celé Dolomity a vzdálené vrcholy Alp. Můžete tady fotit všechny známé vrcholy od nejvyšší Marmolady, přes dominantní Civettu, asi nejkrásnější vrchol Dolomit Mt. Pelmo až po druhou nejvyšší horu, krásnou pyramidu Antelao.

Podzimní inverze je to nejlepší, co vás tu může potkat

Jak se tam dostat:

Ze sedla můžete jet pohodlně lanovkou až na vrchol. Tady je chata s dobrým jídlem a pitím a velkou terasou s vyhlídkovou plošinou. Lze se tady i ubytovat, což může být velký zážitek.

Osobně ale chodím nahoru ze sedla pěšky. Pěšina vede po sjezdovce, za 3.5 kilometru nastoupáte nějakých 600 výškových metrů, takže to není nic až tak hrozného. Výhledy nahoře jsou za odměnu.

Pyramida Antelaa v dáli

Cinque Torri nad inverzí

5. Passo Giau

Tady nebudete asi nikdy sami. I mimo sezonu zde potkáte turisty a fotografy. Už samotná silnice nahoru ze dvou stran láká k projížďkám. Na sedle je chata s občerstvením a malé parkoviště, většinou se tedy parkuje podél cesty směrem na Cortinu zdarma.

Jarní výhled na Monte Cerneru

Jak se tam dostat:

Stačí vyšlapat na hřebínek nad parkovištěm a za 5 minut stojíte na ideálním místě pro focení. Jako na dlani máte vrcholy od Marmolady, přes Averau a Ra Guselu, Tofanu di Rozes i Tofanu di Mezzo, celé údolí Cortina d'Ampezzo a dále Ponta Lastoi de Formin a Monte Cerneru. Kam namíříte objektiv, tam z toho bude skvělý záběr jak ráno, tak večer.

Pohled na Averau a Ra Guselu, Tofanu di Rozes i Tofanu di Mezzo

6. Mondeval

Když už budete na Passo Giau, nechte tady auto a udělejte si výlet na Mondeval. Je to jedno z nejkrásnějších zákoutí celých Dolomit, donedávna téměř neobjevené. Jde o jediné místo, na které v tomto seznamu budete muset urazit větší vzdálenost. Stojí ale za to!

Mrazivé podzimní ráno s výhledem na Ponta Lastoi de Formin

Ranní zrcadlovka Monte Pelma v Lago delle Baste

Jak se tam dostat:

Ze sedla okolo kapličky po turistické cestě do sedla Forcella di Giau a odtud dolů k Lago delle Baste. Je to asi 4 kilometry nahoru a dolů, za hodinku a půl jste na místě. Často jsme tu stanovali, lokalita je to dokonalá. Travnatá kotlina, nad kterou ční Ponta Lastoi de Formin, krásně se zrcadlící v jezírku. Na druhé straně majestátní vrchol Monte Pelma, o kus dál Civetta atd. Rána i večery jsou zde parádní. Rozhodně si vyšlápněte i na Monte Mondeval, odtud je letecký výhled na větší část Dolomit.

Celý Mondeval při chýchodu slunce, Mt Pelmo a Civetta v pozadí

7. Passo Rolle

Ze všech zajímavých sedel to nejjižnější a často neprávem opomíjené. Vyjedete ze dvou směrů po krásně široké cestě se spoustou serpentin do výšky téměř 2000 metrů. I ze sedla jsou slušné výhledy, ale za opravdu dobrou fotkou to chce víc.

Výhled na vrchol Cimon della Pala před západem slunce

Jak se tam dostat:

Můžete vyšlapat k malému jezírku u chaty Baita Segantini. Necelé tři kilometry s převýšením okolo 200 metrů, takže hračka. Ráno je tu většinou vše ve stínu, takže na focení ideálně až na západ slunce. Nad chatou se tyčí téměř kolmo vzhůru špičatý vrchol Cimon della Pala s téměř 3200 metry výšky.

Cimon della Pala v zimní hávu

Další možností je zamířit ze sedla na opačnou stranu. Vyšlapat po sjezdovce k vrcholu Tognazza. O kousek dál za ním je zvlněný povrch a tu a tam menší jezírko. Tady je to dobré na západy i východy.

8. Passo delle Erbe

Nejsevernější, trošku odstrčené i opomíjené, sevřené mezi okolní vrcholy, mimo hlavní cesty, to je Passo delle Erbe. Dostanete se sem po užší klikaté cestě ze dvou stran. Opět na vás čeká parkoviště a přilehlá hospoda na posilnění. Lze stát i podél cesty zdarma.

Jak se tam dostat:

Pár kroků od auta zde jsou seníky, které doplňují kompozici, takže jen sednete do trávy a čekáte, co vám počasí dovolí. Především západy slunce jsou tu výtečné, do stěny vrcholu Sass de Putia praží slunce a zabarvuje jej do ruda.

Odtud sjeďte ještě do Val Di Funes, kde se fotí známý kostelík St. John's Chapel.

Kostelík St. John's Chapel při východu slunce

9. Tre Cime

Nejznámější a nejnavštěvovanější lokalita v Dolomitech.

K Lago di Misurina, které je samo o sobě fotogenické, se dostanete ze dvou stran. Odtud už po úzké silnici k chatě Auronzo přímo pod stěny Tre Cime. Na romantiku ale zapomeňte, lidí je tu více než na Václaváku, bohužel.

Zimní Tre Cime

Jak se tam dostat:

Velmi slušný výhled je pár set metrů od chaty z Monte Campedelle. Jak na samotné Tre Cime, tak i na všechny další. Vhodné spíše na východ slunka. Celý masiv Tre Cime jde obejít po několika turistických trasách. Například skvělé místo pro focení je z druhé strany od jezírek u Col Forcellina. Vhodné především v letních měsících, v zimě tam nezasvítí.

10. Lago di Carezza

Krásných jezer je v Dolomitech nespočet, tak jedno za všechny. Až smaragdově zelené Lago di Carezza vás uchvátí. Pohodlná cesta ze dvou stran, velké parkoviště i nějaké to občerstvení.

Lago di Carezza před západem slunce

Jak se tam dostat:

Naprosto jednoduché. Zaparkujete na placeném parkovišti, přejdete cestu a po pár krocích hledíte na hladinu jezera, ve které se zrcadlí zubatý vrchol Cimon del Latemar. Doporučuji sem zajet na západ slunce a spíše na začátku léta, kdy je plné vody. Na podzim se může stát, že přijedete k vyschlé louži a je po focení.

Kdy je nejvhodnější Dolomity navštívit?

Určitě doporučuji jet mimo sezonu, tedy v létě je vynechte, stejně nejsou na focení většinou dobré podmínky a lidí je všude více než je zdrávo. Samozřejmě nejlepší je podzim, kdy se místní modříny začnou oblékat do zlatavých barev. Jde o říjen. Trefit přesný termín může být trošku oříšek. Ale vždy jde o druhý až třetí říjnový týden. Zlátnout začínají v nejvyšších polohách a cca během deseti dní jsou tak krásné i v údolích.

Dalším ideálním obdobím, kdy za focením do Dolomit vyrazit, je začátek léta. V těchto výškách tedy cca druhý červnový týden, kdy už se sníh drží jen na vrcholcích a okolních žlabech, zatím co louky v okolí sedel pokryje pestrobarevný koberec orchidejí a dalšího kvítí.

Míst na focení je v Dolomitech samozřejmě mnohonásobně víc, výše je jen výběr těch spíše dostupných.

4. 12. 2024 - Přidal jsem další článek. Je vypsána nová expedice do Grónska.